Добро пожаловать, Гость. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.
Не получили письмо с кодом активации?

Автор Тема: Postdoctoral Position (Developmental Biology/Medical Genetics)  (Прочитано 3559 раз)

Оффлайн yegor

• Newbie
  • *
Postdoctoral position is available at St. Petersburg State University starting from late January, 2015.
Postdoctoral position in Developmental Biology/Genetics is available at St. Petersburg State University, Faculty of Biology to be filled in before the end of January, 2015. Successful candidates will join interdisciplinary research group of Dr. Yegor Malashichev working on genetics, development, evolution, and function of cerebral asymmetries in vertebrates as postdoctoral fellows (“stazhor-issledovatel”) ideally until December 2016 with monthly salary of 60,000.00 RUR (USD 1,800.00), including taxes, paid from Federal Government funds. Eligibility criteria: not more than 6 years since PhD/Candidate of Science degree. Deadline for applications: December 25, 2014. Notification date: January 25, 2015
Specialization is possible in either of the following areas: Developmental Biology or Medical/Molecular Genetics, or both.
Project title: Genetics and development of left-right brain asymmetry and psychiatric diseases.
Postdoctoral position is available to understand the role of Nodal cascades and early asymmetry breaking events in the vertebrate embryo in development of brain asymmetries and psychiatric diseases. Applicants require a strong background in genetics and/or molecular developmental biology using frog model system. Independent work experience (e.g., first postdoc) in developmental biology, neuroscience, and/or experimental genomics or, alternatively, a strong background in medical or molecular genetics is desired. Independent work experience in neuropsychiatric genetics is welcome, but the lack of such is not a restriction.
Please e-mail CV, summary and relevance of your current research (500 word max), why you are interested in joining the laboratory (200 word max) and names of three references to: y.malashichev@spbu.ru before December 25. https://www.researchgate.net/profile/Yegor_Malashichev2

Оффлайн AAleXX

• YaBB God
Re: Postdoctoral Position (Developmental Biology/Medical Genetics)
« Ответ #1 : нояб. 26, 2014, 11:09 »
А курс-то нынче не тот ))

Оффлайн DrX

• модератор
  • YaBB God
  • It's alright
« Ответ #2 : нояб. 27, 2014, 04:33 »
Это ж копия объявления двухлетней давности. Позиция на два года?

Оффлайн yegor

• Newbie
  • *
« Ответ #3 : нояб. 27, 2014, 12:04 »
Это не копия, это аналогичное. У меня было три позиции на одно направление исследований. Прошлый конкурс был на две из них, так как третья была занята сразу. Теперь она освобождается, и я могу взять ещё одного человека. Курс я немного скорректировал, но всегда можно найти дополнительные возможности по оплате, главное, чтобы человек работал на эту сумму. Кстати, могу добавить, что кандидат с хорошим послужным списком, умеющий и могущий подавать заявки на собственные гранты будет приветствоваться особо. ;)

Оффлайн yegor

• Newbie
  • *
« Ответ #4 : нояб. 27, 2014, 12:08 »
Позиция год, и возможно на год продление, при удачном прохождении первого. Решает "удачно" или "неудачно" прошёл год СПбГУ, только частично руководитель - по отчёту и публикациям (не конкретного постдока - а всех трёх по выделенному мне гранту).